Home staging – aby mieszkanie było bardziej atrakcyjne

Przygotowanie mieszkania do sprzedaży poprzez posprzątanie go wydaje się oczywiste. Jednak home staging to coś więcej – wydobycie z nieruchomości jej maksymalnego potencjału, by prezentowała się jak najlepiej, zarówno na zdjęciach, jak i na żywo.

W home stagingu nie chodzi o kosztowny remont ani kupno nowych mebli. Zmiany, które są wprowadzane, nie wymagają dużego wkładu finansowego, natomiast uzyskany efekt ma umożliwić sprzedanie mieszkania czy domu w znacznie korzystniejszej cenie. Ważne jest podkreślenie atutów i (w miarę możliwości) wyeliminowanie wad.

Pierwszym, absolutnie niezbędnym etapem jest, jak wspomniano, posprzątanie. Jednak samo to nie wystarczy. Trzeba się przyjrzeć mieszkaniu krytycznym okiem i usunąć różne drobne uszkodzenia i niedoróbki, do których się przyzwyczailiśmy i już przestaliśmy je dostrzegać (np. odklejająca się tapeta, obluzowana klamka czy krzywo powieszona lampa). Nieraz nie obejdzie się bez malowania ścian. Jednak remont nie zawsze jest potrzebny. Czasem wystarczy przestawić meble, by pomieszczenie stało się bardziej przestrzenne, zmienić oświetlenie, wprowadzić żywe akcenty kolorystyczne, postawić świeże kwiaty itp.

Jednym z ważnych elementów home stagingu jest depersonalizacja. Potencjalny nabywca nie będzie umiał sobie wyobrazić siebie jako nowego mieszkańca, jeśli oglądany lokal będzie wypełniony osobistymi przedmiotami dotychczasowego właściciela. Dlatego należy schować zdjęcia i pamiątki, a już bezwzględnie buty czy ubrania. Na tym etapie trzeba wyłączyć emocje; pomyślmy o lokalu jako o produkcie na sprzedaż, a nie naszym mieszkaniu, do którego się przywiązaliśmy. Dlatego warto poprosić o pomoc osobę z zewnątrz, która nie jest zaangażowana emocjonalnie i nie kieruje się sentymentami, a dzięki temu umie się zdobyć na obiektywizm. Możemy zwrócić się do życzliwego znajomego albo skorzystać z usług profesjonalnego home stagera.

Zakres usług oferowanych przez profesjonalistów bywa różny, w zależności od naszych potrzeb i od konkretnej firmy. Możemy poprzestać na konsultacji, na podstawie której sami wprowadzimy zmiany. Można też zamówić pełny zakres prac, wraz z malowaniem, aranżacją i zakupem wszelkich niezbędnych do tego materiałów.

Czas potrzebny na przygotowanie nieruchomości zależy od jej stanu i powierzchni oraz oczekiwań właściciela. Jeśli wystarczą drobne zmiany aranżacyjne (przestawienie paru mebli, pozbycie się kilku przedmiotów, dodanie dekoracji) albo właściciel oczekuje tylko fachowej porady, co sam może zrobić – jest to kilka godzin. Jeśli mieszkanie jest w kiepskim stanie, a zamówiono sprzątanie z malowaniem i naprawami – może to potrwać kilka dni.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.